Arkitektur for alle sanser – fra ambisjon til menneskerett

Lehdistötiedote

Hvordan skaper vi omgivelser der alle mennesker kan oppleve tilgjengelighet, inkludering og reell deltakelse? Dette er kjernen i prosjektet Arkkitehtuuri kaikille aisteille ved Eikholt. Gjennom prosjektet utforsker vi hva som skal til for at mennesker med kuurosokeus og dermed også mange andre kan orientere seg, delta og oppleve mestring i hverdagslige omgivelser. Når vi utvikler løsninger som fungerer for personer med kombinerte sansetap, bidrar vi samtidig til bedre løsninger for alle.

Et historisk skifte

Arbeidet vårt er mer aktuelt enn noen gang. Fra 1. januar 2026 ble FN-konvensjonen om rettighetene til personer med nedsatt funksjonsevne (CRPD) innlemmet i menneskerettsloven. Dette markerer et historisk skifte i norsk rett. Universell utforming er ikke lenger bare et teknisk krav, det er en lovfestet menneskerettighet. For offentlige aktører, planleggere, tjenesteutviklere og fagmiljøer betyr dette at vi må løfte blikket. CRPD har forrang, noe som innebærer at prinsippene om tilgjengelighet, inkludering og likeverdig deltakelse skal ligge til grunn i utviklingen av samfunnets løsninger.

Illustrasjon laget ved hjelp av KI

Fra tilrettelegging til universell utforming

Et viktig prinsipp som nå forsterkes, er at universell utforming skal være hovedregelen – ikke unntaket. Individuell tilrettelegging vil fortsatt være nødvendig i noen tilfeller, men ambisjonen må være å utvikle løsninger som fungerer for flest mulig fra starten av. Dette er også et grunnleggende perspektiv i Arkkitehtuuri kaikille aisteille: Tilgjengelighet handler ikke bare om å oppfylle krav, men om hvordan omgivelser faktisk oppleves og brukes i praksis.

Tre bøker – ett kunnskapsløft

Prosjektet utvikler en serie på tre bøker som samlet skal bidra til økt kunnskap om universell utforming med et særlig fokus på sansing, orientering og mobilitet:

Bok 1 gir et faglig grunnlag og introduserer sentrale begreper, perspektiver og modeller – blant annet hvordan samspillet mellom menneske og omgivelser påvirker tilgjengelighet og mobilitet.

Bok 2 vil rette seg mer mot anvendelse i praksis, med fokus på planlegging, design og konkrete løsninger i ulike typer miljøer.

Bok 3 vil løfte frem brukererfaringer og casebasert kunnskap, og vise hvordan løsninger faktisk fungerer i virkeligheten.

Vi er nå ferdige med bok 1, og arbeidet med de neste delene er godt i gang.

Illustrasjon av tre bøker
Illustrasjon laget ved hjelp av KI

Erfaringer som drivkraft

Parallelt med utviklingen av bok 2, er vi allerede i gang med erfaringsinnhenting til bok 3. Her samarbeider vi tett med erfaringskonsulenter som deler sine opplevelser av hva som fungerer og hva som ikke gjør det, i møte med ulike fysiske omgivelser. Disse erfaringene gir oss en innsikt som ikke kan leses ut av standarder og regelverk alene. De viser hvordan tilgjengelighet faktisk oppleves i praksis og hvor det finnes barrierer.

Prosjektgruppa i prosjektet arkitektur for alle sanser

Et felles ansvar

Arkkitehtuuri kaikille aisteille handler i bunn og grunn om noe mer enn tilrettelegging. Det handler om å utvikle et samfunn der mennesker kan delta på like vilkår – uavhengig av forutsetninger. Med CRPD som en del av menneskerettsloven er dette ikke bare en ambisjon. Det er en forpliktelse. Samtidig er det en mulighet til å skape omgivelser som ikke bare er tilgjengelige i prinsippet, men som faktisk oppleves som inkluderende, trygge, forståelige og gir alle muligheter for deltagelse.

Onko teillä kysyttävää?

Ta kontakt med prosjektleder Rolf Lund på epost: rolf.lund@eikholt.no

Lue lisää?

Haluatko lukea muista projekteista? Lue lisää Eikholt:n järjestämiin hankkeisiin täällä.

Haluatko tietää lisää palveluistamme? Lue lisää palveluistamme täältä.

Yhteyshenkilö

Löysitkö etsimäsi?