Innleide kursholdere ved Eikholt, kompetanse og erfaring

Hør på innholdet

0:00 / 0:00

Hastighet:

1x

Stemme:

For å tilby et bredt og faglig oppdatert kurstilbud samarbeider Eikholt med innleide kursholdere med spesialisert kompetanse innen ulike fagområder. Deres kunnskap og erfaring er et viktig supplement til Eikholts eget fagmiljø. Her presenterer vi våre innleide kursholdere.

Innleide kursholdere

Inger Lise Vincent

Bilde av Inger Lise Vincent. Hun har lyst hår som er satt opp, og midtskill foran. Øreringer og sort bluse.

Inger Lise Vincent fra Drammen, har mer enn 30 års erfaring som tolk, med særlig kompetanse innen døvblindefeltet. Hun ble utdannet tolk i 1994 og har siden vært frilanstolk, i hovedsak for personer med kombinert syns- og hørselsnedsettelse. Med en døv mor vokste hun opp med tegnspråk som en naturlig del av hverdagen.

Inger Lise er en av tre undervisere i Hapti-Co, som arbeider med opplæring og utvikling av haptisk kommunikasjon. Hun deltar også i ulike prosjekter knyttet til dette feltet. I tillegg er hun utdannet blomsterdekoratør, og har i over 20 år vært innleid som kursholder på Eikholt også innen kreative aktiviteter.

Ved siden av tolkeyrket arbeider hun i dag med undervisning i kurs på Eikholt, blant annet innen haptisk kommunikasjon, tolkerelaterte temaer og taktilt tegnspråk. Hun er kjent for en trygg og inkluderende formidling, og bringer med seg både faglig tyngde og engasjement inn i undervisningen.

Hildebjørg Karlsen Bjørge

Hildebjørg Karlsen Bjørge fra Sandefjord er utdannet tolk for døve og døvblinde og har lang og variert erfaring fra tolkeyrket. Hun har arbeidet både i tolketjenesten og som frilanstolk, med særlig kompetanse på tolkning for personer med kombinert syns- og hørselsnedsettelse. I tillegg har hun mange års erfaring fra videregående skole.

Hildebjørg er en av tre i Hapti-co, som arbeider med opplæring og utvikling av haptisk kommunikasjon. Hun har gjennom flere år vært involvert i utviklingsarbeid og prosjekter knyttet til dette feltet.

Hildebjørg har bred tilleggsutdanning innen veiledning, pedagogikk og rådgivning, og har også fordypet seg i skrivetolking og fjerntolking. Hun
videreutdanner seg for tiden innen tegnspråktolking ved NTNU.

I dag jobber hun som frilanstolk og leies inn til undervisning ved Eikholt, der hun bidrar i kurs om haptisk kommunikasjon, tolkerelaterte temaer og taktilt tegnspråk. Hildebjørg er en trygg, kunnskapsrik og inspirerende formidler.

Egil Edwin

Bilde av Egil Edwin. Han har kort blondt hår, grått skjegg. han sitter i en stol, har på et par briller med ulik farge på glassene. Han holder hånden på ene brillestangen med albuen i bordet foran han.

Egil Edwin er utdannet synspedagog samt mobility- og ADL-lærer. Han har mange års erfaring med undervisning for synshemmede på tvers av ulike fagområder. Tidligere har han arbeidet ved Hjelpemiddelsentralen i Oslo og Akershus, samt Huseby kompetansesenter (nå Statped).

For tiden er han ansatt i konsulentselskapet Ablecon AS, der han i mange år har drevet undervisning for personer med syns- og hørselsnedsettelse innen fagområder som synspedagogikk, mobility og orientering, ADL, IKT, punktskrift med mer. Dette som innleid konsulent på vegne av ulike etater i det offentlige, som voksen-opplæring, hjelpemiddelsentraler, Norges Blindeforbundet med mer. I Ablecon AS er han også sentral i utvikling av teknologiske
hjelpemidler for synshemmede.

I flere år har han samarbeidet med Eikholt nasjonalt ressurssenter for døvblinde, der han blant annet har bidratt med IKT-opplæring, punktskriftsopplæring og mobility/ADL-opplæring for personer med kombinert syns- og hørselsnedsettelse. Med sin brede erfaring, sitt gode humør og sin evne til å se den enkelte deltaker, skaper Egil et læringsmiljø preget mestring og utvikling.

Arnfinn Kalvenes

Arnfinn Kalvenes har teknisk bakgrunn og over 30 års erfaring som gründer og leder innen hjelpemiddel-feltet. Han brenner for teknologiske muligheter og utvikling som skaper mestring og forenkler hverdagen for personer med syns- og hørselsnedsettelse.

Med over tre tiår i faget har han en unik bredde innen digital tilrettelegging, service, opplæring og rådgivning for personer med utfordringer med syn, hørsel og bevegelse.

Hans kompetansefelt er:
• Dataopplæring for blinde og svaksynte
• Tilpasning og service av tekniske
hjelpemidler
• Arbeidsplass- og skoletilpasninger
• Utvikling og innovasjonsprosjekter

Arnfinn er en verdsatt kursholder som kombinerer bred erfaring og teknologisk innsikt med en rolig og trygg formidlingsstil. Han skaper trygghet gjennom sin ro, samtidig som hans kreativitet og problemløsningsevne hjelper deltakerne til å finne løsninger som fungerer i hverdagen.

Sondre Varpe

Sondre Varpe er samfunnsanalytiker,
foredragsholder og kursholder med stor
interesse for politikk, mennesker og hvordan samfunnet fungerer. Han har utdanning innen samfunnsanalyse, filosofi og politikk, og har gjennom mange år arbeidet med ledelse, analyse, beredskap og samfunnsspørsmål.

Som kursholder er han opptatt av at læring skal være levende, relevant og inkluderende. Deltakerne møter ikke bare en foreleser, men en samtalepartner som ønsker dialog, spørsmål og refleksjon. På kursene kombinerer han faglig kunnskap med aktuelle hendelser, humor og gjerne med et mål om faktisk gjøre en endring. Det kan være å samle politikere på Stortinget til debatt, sende brev til det hvite hus eller teste ut hvilke aksjer det faktisk er lurt å kjøpe.

Sondre har også erfaring som toastmaster, konferansier og standup-komiker, og er kjent for å skape en uformell og trygg stemning hvor det er lov å være nysgjerrig, engasjert og uenig. Målet hans er enkelt: Å gjøre vanskelige temaer lettere å forstå, og å gi deltakerne større trygghet til å delta i samtaler om samfunnet, politikken og verden vi lever i.

Kommende kurs

Se alle kurs

Fant du det du lette etter?